Błonie - Zagórki - Kirkut

Ta część Skaryszewa nazywana jest Błonie a dalej Zagórki. Pod koniec ubiegłego wieku na tym terenie zaczęło tworzyć się nowe osiedle domków jednorodzinnych. Teraz osiedle jest tak duże, że zaczyna się łączyć ze „starym” Skaryszewem, coraz bardziej zbliżając się do granicy, jaką jest rzeka Kobylanka. Wyróżniający się na tle osiedla budynek to Zespół Szkół w Skaryszewie, w którym młodzież z terenu gminy Skaryszew uczy się od 2002 r. Od kilku lat w tym budynku czas spędzają też trochę młodsi koledzy gimnazjalistów – przedszkolaki. 
Za płotem, który ogradza Zespół Szkół w Skaryszewie znajduje się skaryszewski stadion miejski. Tutaj odbywają się imprezy sportowe oraz różne imprezy rozrywkowe.

Za lasem przy ulicy Błonie znajdował się Kirkut – cmentarz żydowski. Powstał on po 1862 r., a teren pod cmentarz został kupiony od pana Czapczyńskiego. Na cmentarzu żydowskim groby są zaznaczone macewami – pionowymi kamiennymi płytami. Płaskorzeźby umieszczone na macewach symbolizują cechy zmarłej osoby. Kiedyś cmentarze te wyglądały bardzo kolorowo, bowiem macewy były malowane farbami, głównie na żółto, niebiesko 
i czerwono.  Dziś po tej nekropoli  nie zachował się żaden ślad.

Istnienie cmentarza żydowskiego związane było z obecnością społeczności żydowskiej w Skaryszewie. Żydzi pojawili się tu w XVIII wieku. Ludność żydowska trudniła się przede wszystkim handlem 
i rzemiosłem. 

II Wojna światowa przyniosła zagładę skaryszewskich Żydów. Zostali oni zamknięci w gettcie. Skaryszewskie getto zostało zlikwidowane w drugiej połowie sierpnia 1942, kiedy wszystkich mieszkańców wywieziono do getta w Szydłowcu, a stamtąd 23 września do obozu w Treblince.

Przy ulicy Żeromskiego 7a (dawna Kobylańska), gdzie obecnie jest budynek Banku Spółdzielczego, przed laty była bóżnica – synagoga, czyli dom modlitwy oraz miejsce spotkań społeczności żydowskiej.

Za bankiem, przy ul. Żeromskiego 9 stoi budynek, w którym kiedyś znajdowała się mykwa, czyli łaźnia żydowska. Budynek dawnej łaźni istnieje do dziś, ale obecnie stanowi budynek mieszkalny.

Podziel się z nami Twoimi informacjami na temat tego miejsca

O którym miejscu chcesz napisać

Treść wiadomości

Jeśli chcesz dodaj zdjęcie