INCO - Piaseckiego - Willa Cyganeria

W budynku obecnej Willi Cyganerii w przeszłości znajdowało się INCO – zakłady przemysłowe, które powstały z inicjatywy Bolesława Piaseckiego. W zakładach INCO pracowało wielu mieszkańców Skaryszewa. W połowie lat 70-tych było tu zatrudnionych ponad 220 osób. Sławnymi produktami z tych zakładów były długopisy oraz ołówki automatyczne.

Bolesław Piasecki, inicjator utworzenia tu zakładów INCO  urodził się 
w 1915 r. w Łodzi. Z wykształcenia był prawnikiem, był też oficerem Wojska Polskiego.
Był polskim politykiem narodowym. Przed II wojną światową głosił poglądy antysemickie i antykomunistyczne. Po wojnie utworzył Stowarzyszenie PAX – świecką organizację katolicką.
Bolesław Piasecki był  posłem na Sejm PRL IV, V, VI i VII kadencji, w latach 1971–1979 członek Rady Państwa. Choć Bolesław Piasecki oceniany był niejednoznacznie, to w kontekście naszego miasta, jego zaangażowanie gospodarcze w powstanie zakładów przemysłowych dało miejsca pracy wielu osobom, zwłaszcza kobietom.  
Bolesław Piasecki zmarł w 1979 r. w Warszawie.  
Ulica przy której znajdowały się zakłady INCO została nazwana jego imieniem. 

Jak wspomnieliśmy obecnie teren dawnego INCO całkowicie zmienił swój charakter. Za przyczyną pana Stanisława Staniszewskiego stał się centrum kulturalno-wypoczynkowym Skaryszewa i okolic. 
Miejsce to corocznie skupia tysiące fanów motoryzacji podczas ogólnopolskich pokazów AUTO-MOTO-SHOW. 

Skaryszew od wieków był osadą targową o charakterze rolniczo-rzemieślniczym. W przeszłości wielu mieszkańców miasta trudniło się rzemiosłem, by swoje wyroby sprzedawać na jarmarkach. Mieszkańcy Skaryszewa od dawna znani są z zaradności i przedsiębiorczości. Ludzie z regionu radomskiego, ale i całej Polski mówili o szewcach
i stolarzach skaryszewskich. W wielu domach do dziś stoi stół, szafa lub kredens wykonany przez skaryszewskiego stolarza. 
Także i dziś Skaryszew jest miastem, gdzie rozwija się przedsiębiorczość. Istnieją dwie największe gałęzie usługowe charakterystyczne dla Skaryszewa. Pierwsza to wspomniany wcześniej i kultywowany wyrób mebli tyle, że może w bardziej nowoczesnym stylu, niż te, które robili dziadkowie. Druga to usługi związane z brukarstwem,  które rozkwitło zapewne w związku z powstaniem i rozwojem firmy JADAR.

Podziel się z nami Twoimi informacjami na temat tego miejsca

O którym miejscu chcesz napisać

Treść wiadomości

Jeśli chcesz dodaj zdjęcie