Klaryski - Dom drewniany - Iłżecka

Historia kołem się toczy...
Jeden z poprzednich aniołów opowiedział nam historię Kunegundy i jej związkach ze Skaryszewem. Wiemy, że po śmierci swojego męża Bolesława Wstydliwego w 1279 r. podjęła decyzję o wstąpieniu do zakonu. W 1280 r. ufundowała klasztor klarysek w Starym Sączu, a następnie przywdziała habit i złożyła śluby zakonne. Kilkaset lat później, w 1996 r. przybyły z Krakowa siostry klaryski i osiedliły się w Skaryszewie. Już w następnym roku mogły wprowadzić się do nowego klasztoru, który został przebudowany 
z nieużywanego budynku parafii. Zakon jest objęty klauzurą, co oznacza, że nie wolno z zewnątrz tam wchodzić, a siostry nie mogą opuścić zakonu bez pozwolenia. By oddzielić zakon od otoczenia, cały teren zakonny otoczony jest wysokim, kamiennym murem.

Niedaleko klasztoru, po przekątnej od sklepu „na rogu” przy podstawówce znajduje się niepozorny drewniany dom. Jest to najstarszy drewniany dom w Skaryszewie, ktory należał do państwa Zofii i Jana Wilanowiczów. Dom ten to nie tylko świadek historii Skaryszewa. Jeśli popatrzymy sobie na ten dom, będziemy mogli sobie wyobrazić, jak dawniej wyglądał Skaryszew. Bowiem ponad sto lat temu większość domów w Skaryszewie, to były domy drewniane.
Obok najstarszego drewnianego domu znajduje się należący do rodziny Romanowskich inny ciekawy budynek. Przypomina nam nieco dworek. Jest to również stara budowla, bo została wybudowany w 1925 r. o czym mówi przestrzenny napis na fasadzie.

Ulica przy której stoją te domy nazywa się obecnie ulicą Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jednak rodowici mieszkańcy Skaryszewa będą mówić, że idą w Iłżecką – bo to dawna nazwa tej ulicy. A wzięła się ona stąd, że dawniej tędy prowadził szlak z Radomia do Iłży. W czasach zamierzchłych trakt ten nosił też nazwę Iłżecki Gościniec. Z kolei trochę bliżej czasowo tj. w okresie rozkwitu komunizmu ulica ta nosiła nazwę 1-go maja.

Inną ciekawostką tejże ulicy jest historia żółtego budynku obok sklepu na rogu. Niegdyś mieściła się tu m.in. ochronka dla dzieci (czyli przedszkole), porodówka,  gabinet stomatologiczny, a w jego niższej części także szkoła .

Podziel się z nami Twoimi informacjami na temat tego miejsca

O którym miejscu chcesz napisać

Treść wiadomości

Jeśli chcesz dodaj zdjęcie