Cmentarz - Młyn 

Przez wiele stuleci cmentarze chrześcijańskie znajdowały się wokół kościołów parafialnych. Pod koniec XVIII w. zaczęły się pojawiać głosy, by ze względów sanitarnych chować zmarłych poza obrębem miasta, a w 1972 r. wydano zakaz grzebania zmarłych w obrębie miasta.

Mieszczący się tu Cmentarz Parafialny powstał w 1798 r., a powiększony został w 1930 r.  Parafianie potocznie używają określenia stary i nowy cmentarz. Stary cmentarz otoczony jest czerwoną cegłą, a nowy murem z cegły białej. Na cmentarzu były dwie kaplice – obecnie pozostała tylko kaplica nagrobna pw. św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus Dom wiecznego spoczynku Familii Skorupskich.

Skaryszewska nekropolia należy do najstarszych w Polsce i możemy tu znaleźć wiele starych grobów wykonanych w piaskowcu i wapieniu, które zachwycają kunsztem wykonania. 
Od 2003 roku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury wspólnie z Parafią św. Jakuba i Środowiskową Drużyną Harcerską organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowych grobów skaryszewskiego cmentarza.

W roku 2014 r. za sprawą ks. kan. dr. Dariusza Skroka (opracowano cyfrową mapę cmentarza .  Można więc z łatwością odnaleźć groby pod adresem http://polski-cmentarz.pl/skaryszew/ 

Wybiegając trochę do przodu naszej podróży, kilka zdań o ciekawych miejscach. W drodze do centrum Skaryszewa naszą uwagę przykuje budynek młyna. Jest to jeden z trzech młynów, które stoją w Skaryszewie. Młyn przy ul. Partyzantów, który będziemy mijać powstał w dość nietypowy sposób – przez obudowanie starego młyna i stopniowe rozbieranie starego budynku wewnątrz.
Dawniej ludzie nie kupowali mąki w sklepie. Rolnik brał zboże i szedł do młyna, by zemleć ziarno i wyjść z workiem mąki czy kaszy. 
Znacie określenie „córka młynarza”? Tak się mówi na osoby, które mają bardzo bladą, nieopaloną cerę. Wyobraźcie sobie osobę, która cały czas pracuje we młynie...

Idąc dalej zobaczymy na działce u państwa Wolaków pomnik poświęcony harcerzom, którzy 20 czerwca 1944 zostali przywiezieni z Radomia i rozstrzelani. Niemcy chcieli w ten sposób wywołać strach w ludziach i zniechęcić ludność do walki. 

W budynku naprzeciw pomnika znajdowała się kiedyś ochronka, a później urząd pocztowo-telekomunikacyjny.

Podziel się z nami Twoimi informacjami na temat tego miejsca

O którym miejscu chcesz napisać

Treść wiadomości

Jeśli chcesz dodaj zdjęcie