Kościół pw. św. Jakuba Apostoła

Pierwszy kościół w Skaryszewie pw. św. Jakuba Starszego powstał w XII w. z modrzewia, ale w 1241r. uległ spaleniu w czasie najazdu Tatarów. Kolejny, również modrzewiowy, przetrwał do czasu potopu szwedzkiego. W 1663 r. wybudowano nowy modrzewiowy kościół z kamienną posadzką. Ten z  biegiem lat stał się za mały dla parafii. Wtedy ówczesny proboszcz, ksiądz Sierzycki, podjął starania o budowę nowej świątyni.
Stojący do dziś budynek kościelny powstał w latach 1691-1701. Kościół wzniesiono w stylu barokowym. Poświęcenie kościoła nastąpiło w 1724 r. Wtedy też w wielkim ołtarzu zostały umieszczone relikwie 
św. Stanisława-biskupa męczennika oraz świętych Krzysztofa, Wiktora, Celsusa i św. Jadwigi patronki Polski.
Kościół początkowo był pokryty gontem. Później dobudowano zachrystię, kaplicę chrzcielną i salę katechetyczną, a od lewej strony kaplicę pogrzebową. Dach kościoła pokryto dachówką gotycką, a po pożarze w 1889 r. blachą cynkową.
Wnętrze kościoła zachwyca bogactwem zdobień. Uwagę przyciąga łuk tęczowy oddzielający nawę główną od prezbiterium. Na szczycie belki jest krzyż, z rozpiętym na nim Chrystusem. Na chórze znajdują się organy z 1886 r. o 12 rejestrach.

Za sprawą ks.kan. Bolesława Walendzika kościół przeszedł gruntowną konserwację ołtarzy. Został odmalowany w środku i na zewnątrz oraz  zainstalowano w nim ogrzewanie.
W 2015r. dzięki działaniom ks.kan Dariusza Skroka przeprowadzono całkowity remont  dachu, wymianę okien oraz drzwi głównych.
Kościół  stał się też etapem na  Szlaku św. Jakuba na Mazowszu.
Więcej informacji znajdziemy na stronie www.szlakjakubaskaryszew.pl

Kościół w Skaryszewie to również tytuł opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Pisarz zawarł w nim taki opis:  „W samym kościele i w jego ogrodzeniu – dawnym cmentarzu grzebalnym – mieszka jak gdyby w specjalnej kondensacji cała atmosfera tych okolic.” Zapewne przez sentyment do skaryszewskiego kościoła zdecydował się umieścić akcję jednego ze swoich opowiadań właśnie w tym miejscu. 

Na podstawie tego opowiadania powstał film "Ryś" z 1981 r. Obecnie film „Ryś” ma jeszcze jedną wartość – pokazuje dawny Skaryszew, stare podwórka brukowane kamieniami, bramy i sienie. Dom, w którym mieszkał stelmach Alojz już nie istnieje. Obecnie w tym miejscu znajduje się nowy budynek. Kto jest ciekawy, z pewnością szybko odnajdzie to miejsce.

Podziel się z nami Twoimi informacjami na temat tego miejsca

O którym miejscu chcesz napisać

Treść wiadomości

Jeśli chcesz dodaj zdjęcie